Managed ad

Värme har vi, snart har vi även vatten

Av Pontus, 14 juni, 2015

Värmen är nu återigen inkopplad och fyllt med vatten, utan glykol för tillfället. Tänkte att det är bäst att köra med rent vatten så jag slipper söla med glykol ifall det läcker någonstans. Självklart var det en liten läcka under kylskåpet, försökte lossa slangklammern för att flytta lite på den, men då började det rinna så jag låter det nog vara för stunden. Nu får jag dock inte glömma att fylla på med glykol innan kylan kommer. För tillfället är det knappt 7 liter vatten, vilket betyder att jag ska tappar ut 3,5 liter och ersätta det med koncentrerad glykol.

 

Image
Värmepanelen

Tanta har även hittat lamporna som vi ska ha vid sängarna. 

Image
Sänglamporna

Hon har även bäddat sängarna så nu behöver jag inte gå in längre utan jag kan sova här ute och fortsätta med husvagnen direkt när jag vaknar. Jag har ju iofs ingen frukost här, nä det är nog bäst att jag fortsätter att sova inne ett tag till.

Image
Sängen bäddad

Även ett häftigt nattduksbord har hon fått in i vagnen. Perfekt att ställa mina väskor med skruv på. 

Image
Nattduksbord

Under sängen har vattentanken kommit på plats. Synd bara att slangen till påfyllningen gick sönder när jag försökte trycka dit den. Kvarstår bara att koppla in vattenpumpen.

Image
Vattentanken på plats

Inne på toaletten har vi fått upp en spegel.

Image
Spegel på toan

Slutligen fick vi även upp grabbens sänglampa. Även den från IKEA.

Image
Grabbens sänglampa

 

Managed ad